شرکت مانی آبیار کاسپین – مانیکا

گلخانه گیاهان زینتی

سوالات مهم قبل از احداث گلخانه و نیاز های کشت گلخانه ای

گیاهان آپارتمانی
manica logo

آیا ساخت گلخانه صرفه اقتصادی دارد؟ این سوال یک سوال کلی است و پاسخ آن به عوامل مختلفی بستگی دارد . در گام اول طراحی درست و اصولی سازه استاندارد و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه و محصول است در مراحل بعدی به عواملی مثل نوع محصول کشت، فصل کشت، بازار محصول انتخابی، کشت درست و اصولی و در زمان مناسب، دفع آفات و مدیریت درست گلخانه و بسیار عوامل دیگر بستگی دارد که با رعایت کلیه نکات و استفاده از مشاوره کارشناسان باتجربه در این زمینه میتوان گفت بله گلخانه در شرایط کنونی کشور که روز به روز به سمت کم آبی و کاهش ذخایر آب میرود میتواند به صرفه و سرمایه گذاری مناسبی باشد.

اولین گام جهت گرفتن پروانه تأسیس گلخانه؟  در همه زمینه ها گام نخست مشاوره است به همین منظور با مراجعه به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و ارائه مدارک زمینه ای مثل سند مالکیت زمین، حقابه و … به کارشناس مربوطه (سرکار خانم علیخانی ) اعلام درخواست صدور پروانه گلخانه کرده و اطلاعت مورد نیاز جهت طی مراحل را کسب می کنید.

شرایط لازم جهت گرفتن پروانه تأسیس گلخانه؟ از شروط اولیه و ضروری جهت گرفتن پروانه تاسیس گلخانه می توان به مالکیت زمین ، حقابه و تامین سوخت گاز اشاره کرد.

مدارک و مراحل مورد نیاز گرفتن پروانه تأسیس گلخانه ؟  

بدون داشتن حقابه امکان اخذ پروانه تأسیس گلخانه وجود دارد ؟ خیر داشتن آب از شرایط ضروری و لازم جهت گرفتن پروانه است و بدون حقابه امکان اخذ پروانه وجود ندارد.

آیا با استفاده از آب شرب شهری هم می­شود پروانه تأسیس گلخانه گرفت؟ خیر آب شرب شهری برای کسب مجوز گلخانه های صنعتی بخاطر میزان مصرف و هزینه آن قابل تخصیص و بصرفه نمی باشد.

آیا با استفاده از آب کانال هم می­شود پروانه تأسیس گلخانه گرفت ؟ خیر، آب کانال به علتی فصلی بود و احتمال قطعی در بعضی از ماه ها به عنوان آب اصلی جهت گرفتن پروانه تاسیس مورد قبول نمی باشد.

هزینه های لازم جهت گرفتن پروانه تأسیس گلخانه؟ هزینه­ها گرفتن پروانه تاسیس مرتبط با سازمان نظام مهندسی کشاورزی  می باشد که شامل هزینه تهیه نقشه UTM زمین، بازدید و تهیه گزارش کارشناس، نقشه سایت پلان، تهیه طرح توجیهی ، نقشه اجرایی و … می باشد که طبق تعرفه نظام مهندسی متناسب با مساحت زمین و مساحت زیرکشت برآورد خواهد شد.

نحوه گرفتن تسهیلات گلخانه به چه صورت است؟ جهت دریافت تسهیلات گلخانه پس از گرفتن مجوز تأسیس باید درخواست تسهیلات خود را در سامانه سیتا ثبت کرده و در لیست نوبت دریافت وام قرار خواهید گرفت. سپس به بانک مورد نظر جهت دریافت تسهیلات معرفی می شوید.

به همه گلخانه های تسهیلات تعلق می گیرد؟ به گلخانه هایی با مساحت بیش از 3000 مترمربع تسهیلات تعلق می گیرد.

 

تسهیلات دریافتی از چه بانک­هایی هستند؟ تسهیلات مرتبط با گلخانه معمولا از طریق بانک کشاورزی و پست بانک ایران پرداخت می­شوند. 

مبلغ تسهیلات دریافتی چقدر است؟ پس از ارائه طرح توجیهی ، کارشناس بانک میزان مبلغ واقعی تسهیلات را برآورد میکند.

سود تسهیلات پرداختی چقدر است؟ سود سال 1402 در حدود 23 درصد برآورد شده است.

شرایط لازم جهت گرفتن تسهیلات گلخانه چیست؟  پس از معرفی به بانک جهت دریافت تسهیلات و مشخص شدن مبلغ تسهیلات تأمین وثیقه مورد نظر بانک و تأمین 20 درصد مبلغ تسهیلات بعنوان آورده شخصی از شرایط دریافت تسهیلات می­باشد.

آیا از زمین خود گلخانه میتوان بعنوان وثیقه استفاده کرد؟ بستگی به نظر بانک مورد نظر دارد اما به طور معمول زمین خود گلخانه بعنوان بخشی از وثیقه مورد قبول قرار می گیرد و علاوه بر آن باید وثیقه دیگری نیز تأمین شود.

نحوه بازپرداخت تسهیلات دریافتی به چه صورت است؟ تسهیلات گلخانه به صورت مرحله ای پرداخت میشود مراحل پرداخت آن معمولا 6 ماهه است و در طول مدت دریافت تسهیلات هیچ گونه باز پرداختی نخواهید داشت پس از اتمام دریافتی تسهیلات یه دوره 6 ماهه بعنوان دوره کشت تفس خواهد داشت و پس از آن  بازپرداخت تسهیلات آغاز خواهد شد. که بازپرداخت آن 5 ساله بوده و میتوان به صورت ماهانه و یا سالانه پرداخت نمایید.

مدت زمان دریافت تسهیلات چقدر است؟  بسته به تعداد متقاضیان در نوبت دریافت وام و بودجه بانک مدت زمان مشخص خواهد شد و نمیتوان مدت زمان مشخصی برای آن اعلام کرد.

چه مساحتی از گلخانه صرفه اقتصادی دارد؟ مساحت گلخانه بسته به اینکه چه نوع محصولی را میخواهید کشت کنید متفاوت خواهد بود. اما برای گلخانه های بزرگ و صنعتی که کشت صیفی جات مد نظر دارند معمولا متراژ بالاتر از 2000 متر توصیه میشود و توجیه اقتصادی خواهد داشت.

بازگشت سرمایه در گلخانه چه مدت است؟

چه نوع محصولی را درگلخانه کشت کنم؟ این سوال از سوالات پر تکرار متقاضیان ساخت گلخانه است که میتوان گفت نوع محصول در ابتدا بسته به هدف شما از احداث ، علاقه شخصی ، شناخت ، موقعیت جغرافیای ، بهره وری نوع خاک ،تاریخچه کشت و شرایط اقلیمی بازار محصول و …. متفاوت خواهد بود. اگر شما سازه مناسب و استاندارد داشته باشید انتخاب محصول میتواند در هر دوره با توجه به نیاز بازار و متقاضی تغییر کنید.

میزان برداشت محصول در هر متر مربع گلخانه چقدر است؟ میزان برداشت بستگی به نوع محصول کشت و شرایط نگهداری محصول دارد.

میزان آب مورد نیاز یا میزان آب مصرفی در گلخانه به چه صورت است؟ طبق استاندارهای سازمان نظام مهندسی کشاورزی جهت اخذ پروانه تاسیس برای هر مترمربع گلخانه چیزی در حدود 5 مترمکعب آب مورد نیاز است.

نکات مهم در احداث گلخانه درچیست ؟ از نکات مهم جهت احداث گلخانه میتوان به انتخاب نوع سازه گلخانه ، طراحی درست و اصولی سازه متناسب با شرایط اقلیمی محل احداث ، نصب سازه به دست متخصصین با تجربه اشاره کرد پس از احداث گلخانه  حضور و کنترل مرتب کارشناس مشاوره کشت درگلخانه از نکات مهم در زمان بهره برداری از یک گلخانه هستند.

مدت زمان لازم جهت احداث گلخانه ؟  پس از تأمین بودجه مورد نیاز و تهیه لوازم بسته به مساحت گلخانه نصب و اجرای سازه و پوشش از 90 تا 120 روز کاری متفاوت است.

میزان سرمایه اولیه مورد نیاز متقاضی چقدر است؟ در مورد سرمایه گلخانه با توجه به نوسانات بازار و عدم ثبات قیمت ها تامین سرمایه به صورت یکجا به صرفه تر است اما به دلیل مبالغ بالا احداث گلخانه این بودجه را میتوان طی مراحل احداث پرداخت کرد. در مرحله اول تامین سرمایه جهت خرید سازه و پوشش در الویت قراردارد در مرحله بعد در حین مراحل و یا پس از نصب سازه و پوشش میتوان تجهیزات مورد نیاز گلخانه را خریداری و نصب نمود.

آیا امکان ساخت مرحله ای سازه گلخانه وجود دارد؟ در بعضی از موارد متقاضی به دلایل مختلف از جمله کمبود بودجه و یا عجله در احداث ، مساحت بالای گلخانه و … خواستار احداث بخشی از سازه گلخانه است. این موارد بسته به نوع طرح سازه گلخانه دارد در بعضی موارد این امکان وجود دارد و گلخانه فاز به فاز احداث میشود اما در بعضی موارد که این امکان وجود ندارد و باید نقشه و سایت پلان گلخانه بررسی و نسبت به متراژ در خواستی متقاضی مجددا طراحی شود.

چه نوع سازه ای برای احداث گلخانه بهتر است؟ سازه ­های گلخانه­ای متفاوتی در بازار وجود دارد که از نظر ارتفاع ، عرض دهانه ، نوع کمان ،المان ها، ضخامت ، اتصالات و … باهم متفاوت هستند. مهم ترین نکته در انتخاب سازه در نظر گرفتن شرایط اقلیمی محیط (سرعت باد، میزان بارش برف و … ) و نوع محصول انتخابی است.

بهترین سازه گلخانه­ای کدام است؟ بهترین سازه گلخانه ، سازه ای است که متناسب با اهداف شما از احداث گلخانه طراحی و ساخته شود و  علاوه بر اینکه استحکام و مقاومت لازم در برابر عوامل مختلف را تامین می­کند  از نظر قیمتی هم مقرون به صرفه باشد.

هزینه های احداث گلخانه به چه صورت است؟ هزینه­های احداث گلخانه را میتوان به هزینه­های عملیات آماده سازی و اجرایی ( نقشه برداری ، تسطیح زمین ، شیب بندی ، حفرچاله و …. )، هزینه خرید و نصب سازه و پوشش گلخانه ، هزینه خرید و نصب تجهیزات و هزینه ساخت ابنه ها ( اطاقک نگهبانی، انبار ، سرویس بهداشتی ، استخر و … ) و در نهایت هزینه های نگهداری گلخانه تقسیم بندی کرد.

پوشش گلخانه از چه نوعی است ؟ پوشش گلخانه انواع مختلفی دارد و  میتواند پلاستیک UV دار مخصوص گلخانه ، پلی­کربنات و یا شیشه باشد که بسته به نوع انتخاب متقاضی دارد.

مدارک موردنیاز جهت عقد قرارداد با پیمانکارچیست؟ پس اطمینان از عقد قرارداد با شرکت پیمانکار ،کارفرما با مراجعه به شرکت و به همراه داشتن نقشه سایت پلان و نقشه اجرایی گلخانه و پروانه تاسیس و اقدام به عقد قرارداد می کنند.

قرارداد پیمانکاری شامل چه مواردی میشود؟ قرارداد پیمانکاری میتواند شامل موارد مختلفی باشد و بستگی به درخواست کارفرما دارد. قرارداد میتواند صرفا جهت خرید اقلام سازه ، پوشش ، تجهیزات و … باشد و یا صرفا جهت نصب سازه و پوشش گلخانه و یا به صورت کلی از صفر تا صد گلخانه را شامل شود. تعهدات کارفرما و پیمانکار کاملا به صورت توافقی بوده و مطابق خواسته کارفرما تنظیم می گردد.

نحوه استعلام قیمت احداث گلخانه به چه صورت است؟ به منظور استعلام قیمت با مراجعه حضوری کارفرما و انجام مذاکرات اولیه و مشخص شدن موارد درخواستی کارفرما ( خرید سازه، خرید پوشش ، نصب سازه و پوشش ، خرید تجهیزات و … )  نوع سازه و موارد مد نظرکارفرما مشخص ، نقشه و سایت پلان سازه بررسی و در صورت نیاز متناسب با نوع سازه انتخابی کارفرما ، نقشه و سایت توسط شرکت پیمانکار مجددا طراحی میشود .پس از تایید نهایی موارد ، قیمت اقلام برآورد و اعلام میگردد.

 

آیا امکان بازدید حضوری از نمونه کارهای اجرا شده توسط این شرکت وجود دارد؟ بله شما با هماهنگی قبلی می­توانید از گلخانه­های ساخته شده توسط این شرکت بازدید کنید.

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن